پزشکی و پیراپزشکی

با افزایش سن احساس شادی افراد بیشتر می شود | سالمندان

سپتامبر 20, 2019

با افزایش سن احساس شادی افراد بیشتر می شه

شاید فکر کنین که با بالا رفتن سن شادی افراد کمتر می شه، اما دلایل زیادی هست که عکس این نتیجه گیری رو نشون میده؛ یعنی ما با سالمندتر شدن خوشحال تر میشیم.یه نظرسنجی از ۳۴۰۰۰۰ نفر در سراسر آمریکا نشون داد با افزایش سن شادی افراد بیشتر می شه. اما این نظرسنجی دلیل این پدیده رو روشن نمی کرد.

دکتر آرتور استون، استاد روانشناسی در دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک سرپرست این تحقیق براساس نظرسنجی گالوپ درباره علل احتمالی این پدیده میگه: “ممکنه دلیل تغییرات محیطی باشه، یا تغییرات روانشناختی که باعث می شه که روش نگاه ما به دنیا عوض شه، یا حتی علل زیست شناختی در کار باشه-مثلا تغییراتی در مواد شیمیایی مغز یا غدد درون ریز.”

این نظرسنجی تلفنی شامل آدمایی در سنین ۱۸ تا ۸۵ می شد. این نظرسنجی نشون داد که افراد در ۱۸ سالگی احساس شادی بسیاری دارن. اما به طور پیشرونده ای تا رسیدن به ۵۰ سالگی شادی شون کم میشه.

اما پس از گذر از ۵۰ سالگیه که افراد با افزایش سن احساس شادی بیشتری می کنن. و وقتی به ۸۵ سالگی می رسن حتی نسبت به ۱۸ سالگی شون رضایت بیشتری از خودشون دارن.

اما به چه دلیل افراد سالمندتر شادترند؟ دلیلای زیادی واسه خوشحال تر شدن با بالا رفتن سن بیان شده:
احترام عمیق تر به ارزش زندگی.
احساس کامیابی
توانایی بیشتر درک فراز و نشیبای زندگی
توانایی زندگی کردن در زمان حال و نگران آینده نبودن
رسیدن به این دانایی که نمیشه همه افراد رو در همه اوقات راضی کرد
گرایش به داشتن نگرشی مثبت تر نسبت به موقعیتا.

یه بررسی دانشگاه شیکاگو هم هم اینکه نشون داده که شادی با افزایش سن بیشتر می شه. محققان از نمونه بارزی از امریکاییان درباره اندازه خوشحال بودن شون سوال کردن. این سوال با مصاحبه های رودررو با نمونه های جمعیتی از ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر انجام می شد.

نظریه محققان شیکاگویی این بود که افراد سالمندتر به خاطر این شادترند که با افزایش سن صفات مثبت روانشناختی بیشتری مانند اتحاد شخصیتی و عزت نفس پیدا می کنن؛ این نشونه های بلوغ شخصیتی باعث ایجاد احساس بیشتر بهزیستی کلی در فرد می شه.

سوزان تورک، روانشناس در دانشگاه کالیفرنیای ایروین در این باره میگه: “افراد سالمندار بهتر می تونن تشخیص بدن که چی آزارشون میده و بیشتر می تونن با محیط شون کنار بیان.”

یه بررسی دیگه به احساسات مثبت و منفی افراد در طول یه دوره ۲۳ ساله و مقایسه مشارکت کنندگان طبق گروه سنی پرداخت. یافته ها نشون داد که نوجوانان بیشتر از بقیه گروه های سنی احساسات منفی گزارش کردن، اما به نظر می رسید که هشتاد ساله ها کمترین احساسات منفی رو دارن.

منبع: همشهری

.

منبع : abartazeha.com

No Comments

Leave a Reply