دانلود پایان نامه

سکوی پنهان) و یادگیری غیر فضایی (سکوی آشکار)‌ مهمترین مزیت آن است.
4- انگیزه دهنده های حسی سنتی مانند شوک های الکتریکی یا محرومیت های غذایی ممکن است تفسیر ما را در بررسی تاثیر دارو مختل کند. این انگیزه دهنده ها ممکن است برای حیوانات پیر، آزاردهنده و یا مرگ آور باشد.
5- می توان با تغییر روش آزمایش، مراحل و روند تشکیل حافظه (آموزش، تثبیت بخاطرآوری)و انواع حافظه از جمله حافظه جاری و حافظه مرجع را جداگانه مورد بررسی قرارداد.
6- تعداد زیادی حیوان را می توان در دوره های کوتاه زمانی مورد آزمایش قرارداد.
به هرحال نمی توان نسبت به یک سری معایب MWM نیز چشم پوشی کرد.
یکی از اصلی ترین معایب آن که بوسیله بسیاری از مولفان گزارش شده است این است که حیوان در یک محیط ناخوشایند قرار می گیرد که ظاهرا فاقد راه فرار است فرو رفتن حیوان در آب و احساس اولیه گیرافتادن ممکن است باعث استرس قابل ملاحظه ای در اولین مرحله آزمایش شود. اگرچه استوارت و موریس پیشنهاد کرده اند که استرس را می توان با حرارت مناسب آب به حداقل رساند. تغییرات اندوکرینولوژی ممکن است باعث تداخل در فرایند اکتساب شوند. برای کاهش این نوع تداخلات استفاده از فرایند سازگاری به مدت کوتاه برای آشنایی حیوان پیشنهاد شده است(32).
2-11 گیاه آفتابگردان:
هنگامی که از گیاه آفتابگردان سخن به میان می آید معمولا تخم آفتابگردان در ذهن تداعی
می شود زیرا که همه ما با تخم آن آشنایی داریم، چه آنهایی که به مصرف تغذیه پرندگان می رسد و یا خود از آن استفاده می کنیم ولی تمام قسمت های این گیاه آفتاب پرست، از ریشه و ساقه و شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن درای خواص بسیاری است(33).
سرخ پوستان آمریکا این گیاه را بخاطر تخم آن که به مصرف غذا می رسد می کاشتند و پرورش
می دادند. آفتابگردان گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می کند. گل آن درشت و زیبا و بقطر 35 سانتیمتر می باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود دارد که تخم های آفتابگردان دورتادور آنرا گرفته اند(34). این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتابگردان روغن گرفته می شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است(35).

شکل 2-3) گیاه آفتابگردان
2-11-1 ترکیبات شیمیایی:
تخمه آفتابگردان بسیار مقوی است و درای 24% مواد پروتئینی، 47% روغن ، 20% مواد هیدروکربن، 8% فسفر، 9% پتاسیم و به غیر از این مواد درای ویتامین های A و B نیز می باشد.
روغن تخم آفتابگردان درای 70% اسید لینوئیک و مقدری فسفو لیپید و ویتامین D و آهن می باشد بهمین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم می کند(36).
2-11-2 خواص داروئی:
اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخم و پائین آوردن فشار خون بکار می رود. اسانس برگ های آفتابگردان خاصیت میکروب کشی دارد. در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمتهای گیاه آفتابگردان استفاده می شود(37).
در مورد زیر می توان از این گیاه استفاده کرده و از خواص درمانی آن برخوردار شد.
1) زنگ زدن گوش: مغز ساقه آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مانند چایی دم کنید و روزی سه فنجان از این چای بنوشید.
2) تقویت معده و پائین آوردن فشار خون: 30 گرم برگ های خشک آفتابگردان را دم کنید و سه فنجان در روز بنوشید.
3) سرگیجه، ورم صورت ، آب آوردن بدن و تسریع زایمان: 20 گرم از گل های خشک آفتابگردان را در آب جوش دم کنید و روزی سه فنجان از این دم کرده را بنوشید.
4) درد معده، بیماریهای دستگاه ادراری، یبوست : 30 گرم ریشه خشک شده آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مدت 5 دقیقه بگذارید بجوشد یک فنجان از آن را سه بار در روز بنوشید.
5) آرتروز و ورم پستان: هنگامیکه آفتابگردان گل می دهد طبق گل ( قسمت پائین گل که مانند بشقابی است) را جدا کرده و در آّن انداخته آنقدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصل های دردناک بمالید و ماساژ دهید درد آرتروز برطرف می شود. برای درمان ورم پستان در زنان شیرده طبق گل را هنگامی که گل دانه داده است جدا کنید و در آفتاب خشک کرده و سپس تکه تکه کرده و بو ( سرخ کنید ) دهید. که کاملا قهوه ای شود و بعد آن را خورد کرده و این پودر را در آب جوش که کمی شکر به آن اضافه کرده اید ریخته و این شربت را به مریض بدهید تا شفا یابد.
6) اسهال خونی : برای درمان اسهال خونی تخم آفتابگردان را (به مقدار 30 گرم) در آب ریخته و حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آن را با نبات یا قند شیرین کرده و به مریض بدهید.
7) سردردی که همراه با سرماخوردگی است: 30 گرم تخم آفتابگردان را در دو لیوان ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دوبار در روز بنوشید.
8) بیماری فتق: 30 گرم ریشه تازه آفتابگردان را با آب وشکر قهوه ای بجوشانید و جوشانده را سه بار در روز بنوشید.
9) سنگ کلیه: حدود یک متر از مغز ساقه آفتابگردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته و بملایمت بجوشد تا مقدر آن به نصف لیوان تقلیل یابد آنگاه بمدت یک هفته و روزی یکبار آن را بوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید.