دانلود پایان نامه

ادن، معاونت عمرانی استانداری و …) ،شرکت‌های مشاوره‌ای و مهندسی معدن و مصاحبه با کارشناسان و صاحبنظران این صنعت.
تمام اطلاعات، داده‌ها و هزینه‌های نمونه‌برداری، نقشه برداری، مطالعات ژئوفیزیکی و ژئوتکنیکی طرح با توجه به تعامل و همکاری استاد مشاور در مجموعه شرکت مربوطه (شرکت سامان کاوش) و سازمان صنایع و معادن استان گلستان به صورت دقیق و قابل اطمینان در دسترس می‌باشد.
1-6-3- جامعه آماری، روش نمونه‌گیری حجم نمونه
برای طرح مورد بررسی، جامعه آماری به این معنا کاربرد ندارد.
1-7- تعریف مفاهیم و واژگان اختصاصی طرح
طرح سرمایه‌گذاری: مجموعه عوامل و اجزاء و برنامه‌های اجرایی زمان‌بندی شده برای ایجاد یک واحد تولیدی با سرمایه لازم به منظور تولید کالا و خدمات جهت تامین قسمتی از نیاز جامعه، افزایش سطح تولید، رفاه و توسعه اقتصادی کشور را گویند.
ارزیابی طرح: استفاده از ضوابط و معیارهای علم اقتصاد در انتخاب بهترین گروه از شقوق یا گزینه‌های مختلف طرح‌های سرمایه‌گذاری را ارزیابی طرح گویند.
ارزش فعلی: تمام دریافت‌ها و پرداخت‌هایی که در آینده ایجاد خواهند شد بر اساس یک نرخ بهره تنزیل و تبدیل به ارزش فعلی در مبدا پروژه می‌شوند.
نرخ بازگشت سرمایه: نرخ تنزیلی است که ارزش فعلی جریان درآمدی و هزینه‌ای یک طرح سرمایه‌گذاری را صفر می‌کند.
مش:تعداد روزنه‌ها در یک اینچ طول سرند را مش می‌گویند.
سنگ‌شکن‌: عملیات خرد کردن مواد اولیه از ابعاد اولیه خارج شده از معدن تا بدست آوردن ابعاد مناسب برای ورود به آسیاب‌های مواد خام را انجام می‌دهد.
آتشباری: عملیاتی که در آن جهت استخراج ماده معدنی در معدن‌های زیرزمینی و روباز از چاشنی، آمفو و یا دینامیت استفاده می‌شود.
سرند کردن: جهت دانه‌بندی مصالح طبیعی و شکسته، خشک و مرطوب از معادن کوهی و رودخانه ای مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند.
1-8- مشکلات و تنگناهای احتمالی تحقیق
– وجود مشکلات در گردآوری اطلاعات(نیاز به معرفی‌‌نامه از طرف دانشگاه به مراکز مورد نیاز).
– عدم انجام کار منسجم مشابه در زمینه موضوع طرح(بررسی همزمان فنی و اقتصادی یک معدن).
– مراجعه حضوری به منطقه جهت تعیین تعرفه‌های قیمت انرژی، هزینه‌های دستمزد کارگری و تعمیرات روزانه ماشین‌آلات معدن.
1-9- روش تجزیه و تحلیل داده‌ها
در این مطالعه سعی بر آن است تا پس از بدست آوردن کامل اطلاعات مورد نیاز و داده‌های هزینه‌ای و درآمدی، با استفاده از روش‌های متداول ریاضی در تجزیه و تحلیل اطلاعات برای ارزیابی اقتصادی طرح به محاسبه نرخ بازدهی داخلی، ارزش فعلی خالص، دوره بازگشت سرمایه در اثر اجرای این طرح وتحلیل حساسیت و … پرداخته شود. برای پیش‌بینی و مطالعه بازار از نرم‌افزار excelاستفاده خواهد شد و در آخر برای به روز بودن تحقیق جهت بدست آوردن شاخص‌های اقتصادی با استفاده از نرم افزار comfarبه تجزیه و تحلیل اطلاعات پرداخته شود.
فصل دوم- مبانی نظری امکان‌سنجی و پژوهش‌های پیشین

فصل دوم- مبانی نظری امکان‌سنجی و پژوهش‌های پیشین
2-1- امکان‌سنجی
مطالعه امکان‌سنجی ابزاری برای کمک به بنیان‌گذار پروژه در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری می‌باشد، که شامل بخش‌های آشنایی با طرح، مطالعه بازار، مطالعات فنی و برآورد امکانات زیربنایی طرح، برآورد سرمایه‌گذاری طرح، برآورد هزینه‌های تولید و ارزش فروش سالانه طرح و تعیین شاخص‌های مالی و اقتصادی طرح است و در کل تجزیه و تحلیل یک پروژه را امکان‌سنجی گویند.
روش‌های تصمیم‌گیری، برای ارزیابی و بهینه‌سازی پروژه‌های معدنی، برنامه‌ها و عملیات اجرایی و موقعیت‌های سرمایه‌گذاری در هر دو بخش خصوصی و دولتی بکار گرفته می‌شوند. در پروژه‌های بخش خصوصی ماکزیمم شدن منافع از موضع سرمایه‌گذار مورد توجه قرار می‌گیرد و ممکن است منافع یا ضررهای اجتماعی طرح کمتر مورد توجه باشد، در حالیکه در پروژه‌های دولتی، از آنجا که هدف از سرمایه‌گذاری افزایش رفاه حال عموم مردم می‌باشد، منافع و ضررهای عمومی یک سرمایه‌گذاری مورد توجه قرار می‌گیرد.
در فرایند تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در یک طرح معدنی، بعد از جمع‌آوری اطلاعات در مورد شاخص‌های زمین‌شناسی، برنامه‌های مهندسی برای استخراج و تولید، سرمایه و هزینه‌های عملیاتی ناشی از بکارگیری این برنامه‌ها، پیش‌بینی بازار کانی‌ها و سیاست‌های دولت در رابطه با معدن؛ با کمک روش‌های ارزیابی اقتصادی به برآورد شاخص‌های اقتصادی پرداخته می‌شود.
پروژه‌های انجام شده در صنعت معدنکاری با هدف به حداکثر رساندن ارزش اقتصادی است، این صنعت به دلیل نا‌اطمینانی در قیمت کالا، که به طور مستقیم بر درآمد اثر دارد و این حقیقت که هزینه‌های سرمایه‌ای بسیار زیادی برای استخراج، تولید و حمل و نقل مورد نیاز است، معمولا با درجه بالایی از ریسک روبرو است، با توجه به ریسک بالا و خطر عدم بازگشت سرمایه در پروژه‌های معدنی، امکان‌سنجی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. این مطالعات به عنوان اولین مرحله پروژه معدنی از پی‌جویی اکتشاف آغاز و تا زمان بهره‌برداری ادامه پیدا می‌کنند، که در مراحل اولیه با اطلاعات محدود زمین‌شناسی و بالطبع با دقت کمی انجام می‌شود و افزایش دقت در جمع‌آوری اطلاعات لازم، کارایی تصمیم‌گیری روش آنالیز را افزایش می‌دهد. در مبحث امکان‌سنجی، ادامه یا توقف پروژه معدنی در چندین مرحله مورد بررسی قرار می‌گیرد. ممکن است یک پروژه در بخش اکتشافی متوقف شود چرا که هر چه مطالعات تفضیلی‌تر می‌شوند، هزینه‌های آن نیز افزایش می‌یابد، لذا تصمیم‌‌گیری برای توقف پروژه در همان مراحل ابتدایی به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند.
روش‌های ارزیابی اقتصادی بکار رفته در این طرح شامل ارزش فعلی خالص، نسبت ارزش فعلی خالص، نرخ بازده داخلی، نرخ بازده داخلی تعدیل شده، نسبت سود به هزینه و دوره بازگشت سرمایه می‌باشند.
2-2- روش ارزش فعلی خالص(NPV)
ارزش فعلی خالص پروژه، به عنوان ارزش بدست آمده ناشی از تنزیل جداگانه جریان‌های نقدی برای هر سال، در تمام طول پروژه و با نرخ تنزیل ثابتی که حاصل میانگین وزنی نرخ‌های مختلف بازدهی فعالیت‌های گوناگون اقتصادی در جامعه است که تاثیر مستقیم از نرخ بهره بازار می‌پذیرد، تعریف شده است.
?NPV=?_(t=0)^T??(B_t ?-C_t)×(1+r)?^(-t)
چنانچه برای پروژه‌ای مقدارNPV مثبت و حتی برابر با صفر باشد، پروژه اقتصادی است و در غیر اینصورت آن پروژه غیر اقتصادی است.
این روش اساس محاسبه بعضی از روش‌ها نیز می‌باشد، مثلا با برابر صفر قرار دادن فرمول NPV و محاسبه مقدار r، نرخ بازگشت سرمایه بدست می‌آید و یا با مساوی صفر قرار دادن NPV و محاسبه مقدار t، دوره بازگشت سرمایه بدست آمده و استفاده از آن روش میسر می‌شود.
2-3- نسبت ارزش فعلی خالص (NPVR10)
از تقسیم ارزش فعلی خالص(NPV) به ارزش فعلی سرمایه‌گذاری مورد نیاز(PVI)، نسبت ارزش فعلی خالص حاصل می‌شود و نرخ بازده تنزیل شده‌ای را بدست می‌دهد که برای مقایسه جایگزین پروژه‌ها بکار می‌رود.
NPVR=NPV/PVI
2-4- نرخ بازده داخلی (IRR) و نرخ بازده داخلی تعدیل شده(MIRR11)
نرخ بازده داخلی، نرخ تنزیلی است که تحت آن بین درآمدها و هزینه‌ها تعادل برقرار می‌شود، طی آن ارزش فعلی خالص، ارزش آتی و یا ارزش سالیانه جریان نقدی برابر صفر است و نشان‌دهنده حداکثر نرخ بهره‌ای است که می‌توان پرداخت کرد بدون آنکه پروژه دچار ضرر اقتصادی شود.

??_(t=0)^T??(B_t ?-C_t)×(1+i)?^(-t)=0
ملاک اقتصادی بودن در این روش، مقایسه نرخ بدست‌ آمده با حداقل نرخ جذب‌کننده بهره‌برداری (MARR12) می‌باشد، اگر مساوی یا بزرگتر از آن باشد طرح پذیرفته می‌شود و چنانچه کوچکتر از آن باشد طرح پذیرفته نمی‌شود.
در بعضی از طرح‌ها ممکن است تعداد جواب‌های بدست آمده برای i بیش از یک مورد باشد، این حالت وقتی پیش می‌آید که بیش از یکبار تغییر علامت در توزیع جریان نقدینگی وجود داشته باشد، در چنین شرایطی انجام ارزیابی اقتصادی پیچیده می‌باشد زیرا امکان دارد هیچ یک از این مقادیر، نرخ بازگشت واقعی نباشند، در این مواقع چنانچه استفاده از روش IRR ضروری نباشد، بهتر است از سایر روش‌ها استفاده کرد.
نحوه محاسبه نرخ بازده داخلی تعدیل شده به این صورت است:
MIRR=q^(1/(n-1))-1
که در آن n تعداد سال‌های عمر پروژه است و q خارج‌قسمت تقسیم جریانات نقدی ورودی13 تنزیل شده به آخر پروژه توسط نرخ بهره سرمایه‌گذاری مجدد14، بر ارزش فعلی جریانات نقدی خروجی15 پروژه که بر اساس نرخ بهره استقراض16 تنزیل شده‌اند، می‌باشد. نرخ بازده داخلی تعدیل شده شاخص صحیح‌تری از قابلیت سودآوری طرح می‌باشد.
2-5- نسبت فواید به هزینه‌ها((BCR17
در این روش با محاسبه فواید، ضررها و هزینه‌های اجرای پروژه در طی دوره‌های زمانی مختلف و محاسبه ارزش حال این اقلام، نسبت ارزش فعلی فواید یک طرح تقسیم بر ارزش فعلی هزینه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند، و معمولا یک روش تحلیلی بنیادی در بررسی پروژه‌های بخش عمومی می‌باشد زیرا که در فعالیت‌های دولتی سودآوری هدف اصلی انجام طرح نمی‌باشد، بلکه فواید عمومی یک طرح برای تصمیم‌گیری و اجرا مورد توجه قرار دارد.
B/C=(?_(t=0)^T??B_t (1+r)?^(-t) )/(?_(t=0)^T??C_t (1+r)?^(-t) )
چنانچه این نسبت بزرگتر از عدد یک باشد، اجرای پروژه اقتصادی است و در صورت کوچکتر از یک بودن اجرای پروژه غیر اقتصادی است و اگر برابر با عدد یک باشد پروژه در نقطه سربه‌سری اجرا می‌شود.
2-6- دوره بازگشت سرمایه
هر سرمایه‌گذار با توجه به شرایط خاص خود حداقل نرخ بهره‌ای را تعریف می‌کند و محاسبات خود را براساس آن تنظیم می‌کند، که در انتخاب بین فرصت‌های سرمایه‌گذاری، مدت زمان برگشت سرمایه با نرخ مورد نظر وی مهم می‌باشد. دوره بازگشت سرمایه به دوره‌ای گویند ک