پزشکی و پیراپزشکی

با افزایش سن مغز شل تر می شود

سپتامبر 20, 2019

: با افزایش سن مغز شل تر می شه

: چروک شدن پوست و کم شدن طراوات و خاصیت الاستیکی اون یکی از اولین نشونه های پیریه، اما انگار نه فقط پوست، بلکه مغز هم با افزایش سن نشونه هایی از پیری رو نشون میده.

به نقل از ایسنا به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه نیوکاسل با همکاری دانشگاه فدرال ریو دو ژانیرو تازگیا به بررسی چینای مغز و چگونگی تغییر این چینای قشری با افزایش سن پرداخته ان. اونا تغییر چین خوردگیای مغز رو با اندازه فشار وارده بر قشر مغز که خارجی ترین لایه بافت عصبی در مغز ماست، در رابطه دونسته و نشون دادن که با افزایش سن فشار بر قشر مغز کاهش پیدا می کنه. این اثر در بیماران گرفتار به فراموشی به روشنی مشاهده می شه.
این محققان یافته های یافته های خود رو در مجله علمی PNAS به چاپ رسونده و می گن که این تحقیق می تونه به کشف عملکردای موثر بر چین خوردگی مغز کمک کرده و در آینده در تشخیص مریضیا به درد بخور باشه.
دکتر یوجیانگ وانگ نویسنده ارشد این مقاله، توضیح میده: یکی از خصوصیات کلیدی مغز پستانداران چین خوردگیا و شیارهای موجود در سطح اون هستش، اما تا الان هیچکی نتونسته این چین خوردگیا رو به درستی اندازه گیری کنه.
ایشون ادامه میده: ما با نقشه برداری از چینای قشری بیشتر از 100 فرد داوطلب نشون دادیم که مغز ما و همه پستانداران براساس یه قانون ساده جهانی دچار چین خوردگی می شه. ما هم اینکه یکی از پارامترهای این قانون رو کشف کردیم که نشون میده با افزایش سن، فشار بر قسمت داخلی قشر مغز کاهش پیدا می کنه.
ایشون اضافه می کنه: این تا اندازه ای مشابه با روند پیر شدن پوسته. وقتی ما پیر میشیم کشش کاهش پیدا کرده و پوست شروع به شل شدن می کنه.
این محققان هم اینکه به این نتیجه رسیدن که مغز زنان و مردان از نظر اندازه، مساحت سطحی و درجه چین خوردگیا با هم فرق داره. در واقع، چین خوردگی مغز زنان کمی کمتر از مغز مردان همسن اوناس. با اینحال یافته های نشون میده که مغز زنان و مردان از قوانین مشابهی پیروی می کنه و چین خوردگیای قشری در هر دو جنس با مرور زمان به یه روش دچار تغییر می شه.
گسترش قشر مخ شاخص ترین ویژگی تکامل مغز پستاندارانه و عموما با افزایش چین خوردگیای سطح قشری همراه س.
مثلا اگه قشر یه سمت یا یه نیمکره از مغز یه فرد بالغ متوسط بدون چین خوردگی و به طور کامل صاف باشه، مساحت سطحی برابر با 100 هزار مترمربع داشت که یه ونیم برابر اندازه یه برگه A4ه.
تحقیقات قبلی نشون دادن که چین خوردگی قشر مخ در بین گونه های پستاندارد از یه قانون جهانی پیروی می کنه. براساس این قانون جدا از اندازه و شکل، مغز تموم پستانداران به یه روش چین می خوره.

منبع :

No Comments

Leave a Reply