پزشکی و پیراپزشکی

با افزایش قند خون به علت التهاب عروق خونی آسیب می بیند؟

سپتامبر 20, 2019

التهاب احتمال داره به دلیل خرابی بافت عروق خونی درزمان بالابودن قند خون باشه، این تحقیقات نشون میده که شاید در آینده  از داروهای ضد التهابی واسه کاهش خطر بیماریهای عروقی دراشخاص گرفتار به دیابت بکار رود. یافته های این پژوهشها  در اجلاس علمی انجمن قلب آمریکا در باره تحقیقات فشار خون  (2014) ارائه گردید.

 این یافته ها نشون  میده که به چه دلیل کنترل خوب قند خون واسه جلوگیری از بیماریهای قلبی عروقی  القاء شده به وسیله دیابت کافی نیس. پرفسور Ferrerنویسنده این مقاله واستاد فارماکولوژی از دانشگاه  مادرید  این سخنان رو در نشست انجمن قلب آمریکا  گفت، اون عقیده داره  که باید داروهای جدیدی  رو واسه کاهش التهاب  تولید شه.

·        در غیاب التهاب ، گلوکز اضافه در مایع محیط کشت نمی تونه وارد سلول شه.

·         وقتی که گلوکز اضافه  رو به زور وارد سلول  می کنیم در غیاب التهاب هیچ اثرات  مضری مشاهده  نمی شه.

·        وقتی که پروتئین تحریک کننده  التهاب یعنی  اینترلوکین 1 رو در اختیار سلولها قرار می دیم گلوکز بیشتری  وارد سلولها می شه.

·        با حضور اینترلوکین 1، گلوکز وارد شده به داخل سلول از راه مسیرهای شیمیایی که  دلیل افزایش التهاب می شه، متابولیزه می شه. التهاب ایجاد شده در این حالت بیش  از مقداریه که سلول  توان مقابله  با اونو داشته باشه.

·        در حضور داروی ضد التهابی anakinraکه فعالیت اینترلوکین  1 رو بسته می کنه تغییرات مضر اتفاق نمی افته.

 پرفسور Ferrerمیگه: باید از محیط التهابی همراه با  دیابت کم کنیم، تغییر درشیوه زندگی مثل ورزش و کاهش وزن موارد بسیار مهمی هستن که نه فقط دلیل کاهش مقدار قندخون می شن بلکه از شدت  التهاب دربدن هم می کاهند. محققان  می خوان این آزمایشات  رو در حیوانات تکرار کنن تا از رابطه  التهاب با اثرات  داغون کننده افزایش قند خون بر  پوشش داخلی عروق خونی باخبر شن.

منبع-diabetestma

منبع : hidoctor.ir

No Comments

Leave a Reply